Aktywne metody poszukiwania pracy - praktyczne porady
Poszukiwania pracy łączą się często z wieloma emocjami, od podekscytowania po zwyczajny stres, który towarzyszy niemal wszystkim. I nie ma tutaj znaczenia, czy dopiero wchodzimy na rynek pracy, czy jesteśmy na nim od lat i po prostu szukamy nowego zajęcia. Jeśli zależy nam na tym, żeby pracować, chcemy wypaść jak najlepiej i przygotować się dobrze do tego procesu. Pomocne mogą się okazać aktywne metody poszukiwania pracy. Jak jej szukać? Podpowiadam
w artykule!
Przygotowania do poszukiwania pracy
Zanim rozpoczniemy aktywne metody poszukiwania pracy, warto przygotować wszystko, co będzie nam do tego niezbędne. Co to może być?
Pierwszym elementem, o który powinniśmy się szczególnie zatroszczyć, jest oczywiście przygotowanie dobrych dokumentów aplikacyjnych. Musimy pamiętać o tym, by nie kopiować ich bezmyślnie z Internetu, dopasowywać je
do odbiorcy i wiedzieć, co warto podkreślić. Wczytajmy się w ofertę pracy i sprawdźmy, czego oczekuje od nas pracodawca. Na tej podstawie stwórzmy CV czy list motywacyjny.
Obserwujmy branżę i ogłoszenia. Jeśli okazuje się, że chcemy objąć dane stanowisko, ale nie posiadamy wymaganych umiejętności, starajmy się je nabyć. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale w wielu przypadkach nie ma z tym problemu i sami możemy się doszkalać.
Warto też przede wszystkim zastanowić się, co tak naprawdę potrafimy, co nas wyróżnia, jakie są nasze mocne strony. Przyda się to nie tylko podczas szukania pracy, lecz także już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.
Jak szukać? Aktywne metody poszukiwania pracy
Zdarza się, że choć mamy potrzebne kompetencje, czujemy się przygotowani, nie do końca wiemy, jak szukać zatrudnienia, w jakich miejscach i w jaki sposób. Warto znać aktywne metody poszukiwania pracy, które mogą sprawić,
że otrzymamy upragnione stanowisko. Co możemy zrobić?
Przygotować dopasowane do odbiorcy dokumenty
Jak już wspominaliśmy, istotne są nasze dokumenty aplikacyjne. Warto zawsze dopasowywać je do odbiorcy. Kiedy przeglądamy oferty pracy, od razu zaznaczajmy, co wydaje się najważniejsze dla pracodawcy, a następnie zgodnie z tym edytujmy CV. Nie chodzi o to, aby kłamać!, ale by podkreślić to, co jest najważniejsze, nie rozwijać treści,
która dla rekrutera nie będzie miała znaczenia, wymienić tylko te umiejętności, które naprawdę będą przydatne.
Warto również dodać wzmiankę (na przykład na górze CV) o tym, na jakie stanowisko aplikujemy, a także dostosować cel zawodowy do pracodawcy.
Oprócz CV pamiętajmy także o liście motywacyjnym, szczególnie jeśli pracodawca tego wymaga. Zdarza się, że pomijamy tę prośbę, wydaje nam się bowiem, że i tak tego nikt nie przeczyta. To błąd. Poza tym, jeśli było to podkreślone
w ogłoszeniu, nasza aplikacja może w ogóle nie zostać wzięta pod uwagę, jeśli nie wyślemy potrzebnego dokumentu.
List to doskonała okazja, by przekazać pracodawcy, dlaczego warto nas zatrudnić, to nie tylko suche dane. Nie musimy mieć wspaniałego stylu i lekkiego pióra, by mówić o tym, dlaczego jesteśmy dobrym i odpowiednim pracownikiem.
Wirtualne CV
W dzisiejszych czasach aktywne metody poszukiwania pracy w wielu aspektach mogą odbywać się przez internet.
Warto założyć konto na portalach z wirtualnym CV, na przykład na LinkedIn czy GoldenLine, i dokładnie uzupełnić profil. Może być to doskonałe rozszerzenie naszego CV, w takim miejscu możemy bowiem zawrzeć wszystko, co robiliśmy zawodowo, do tego podłączyć naszą stronę internetową, portfolio, artykuły branżowe, osiągnięcia, dziedziny, w które się angażujemy itd.
Takie miejsce nie kończy się tylko na stworzeniu CV. Można nawiązywać tam kontakty biznesowe, budować swoją sieć, prosić współpracowników o potwierdzenie umiejętności, dołączać do grup tematycznych i dyskutować na branżowe tematy.
Jest to również miejsce, w którym możemy porozmawiać z rekruterami interesujących nas firm i aplikować do pracy. Warto mieć tam swój profil.
Media społecznościowe
W aktywnym poszukiwaniu pracy potrzebne mogą okazać się również media społecznościowe. Chyba nikogo nie trzeba dzisiaj przekonywać, jaką siłę mają i jak wiele osób z nich korzysta. W związku z tym także one są świetnym miejscem
do poszukiwania pracy.
Jeśli nasze poszukiwania zatrudnienia nie są tajemnicą (zdarza się, że szukamy pracy, o czym nie poinformowaliśmy obecnego pracodawcy), ogłośmy na naszych profilach, że szukamy pracy i czym się zajmujemy. Być może nasi znajomi wiedzą o rekrutacji, która może nas zainteresować.
Poza tym warto obserwować interesujące nas firmy w social mediach, nie tylko po to, by być na bieżąco z poszukiwaniem przez nich pracowników, lecz także, by nawiązywać z nimi kontakt.
Facebook to miejsce, które możemy poza tym wykorzystać jako portal z ogłoszeniami, ponieważ możemy na nim znaleźć mnóstwo grup branżowych, na których ogłaszają się firmy poszukujące pracowników.
Targi pracy
Aktywne metody poszukiwania pracy to także uczestniczenie w targach pracy, które mogą nam ułatwić znalezienie zatrudnienia.
Jeśli możesz w nich uczestniczyć, z pewnością warto to zrobić. Przygotuj swoje CV, sprawdź pracodawców,
którzy się na nich pojawią (dzięki temu możesz dopasować swoje dokumenty aplikacyjne) i do dzieła!
Warto porozmawiać z przedstawicielami każdej interesującej nas firmy, zostawić swoje CV, przedstawić swoje umiejętności itd. Taki bezpośredni kontakt może sprawić, że zostaniemy zapamiętani, a w zalewie kandydatów jest to naprawdę istotne!
Aktywne metody poszukiwania pracy mogą pomóc nam skrócić ten proces i otrzymać zatrudnienie.
Warto z nich korzystać.
Zródło: poradnikpracownika.pl
Zdjęcia: kpu.krisno.pl, postermywall.com, absolvent.pl
Komentarze
Prześlij komentarz